Як приборкати негативні емоції? Психологічний хаб НІБ надає практичні поради

Як приборкати негативні емоції? Психологічний хаб НІБ надає практичні поради
31.10.2022

Злість та Агресія належать до емоцій негативного спектру, які прагнуть бути реалізованими і не дають спокою носієві, тобто людині, до моменту їх вивільнення. Реалізація означених емоцій буває різною. Одні яскраво проявляють свої почуття і демонструють їх на оточуючих, а інші – пригнічують в собі і не дають їм виходу. В обох випадках можна говорити, що доросла людина не вміє, не навчена коректно висловлювати емоції, почуття, переживання соціально прийнятними способами.

Війна загострила всі наші емоції, в тому числі і негативний спектр. Ми все переживаємо глибоко, динамічно, яскраво. Більшість задає собі питання: «Чи це нормально зараз відчувати подібне?», адже ми маємо бути єдині, допомагати один одному, бути гуманними, добрими.

Відповідаємо: «Так, це нормально!». Нормально сердитися, злитися, відчувати провину, розгубленість та багато інших почуттів. Важливо емоціям давати правильні назви (відповідно до почуттів «тут і зараз»), проговорювати і звільняти себе від них, залишаючись психічно здоровою особистістю.

Як це зробити? Можна, як завжди ми радимо, звернутися за допомогою до компетентного фахівця, а можна самотужки, в домашніх умовах.

1. Важливо розуміти, що злість та агресія – базові почуття, їх головна функція – захист. Якщо Ви відчуваєте гнів, злість, роздратованість, агресивність, отже Ви захищаєте щось цінне, а саме – себе і свій внутрішній світ. Зверніть увагу, що діти висловлюють гнів в тому випадку, якщо вони відчувають себе відторгненими, незахищеними, відчувають тривогу, страх і образу. Вчіться керувати цими почуттями!

2. Змініть своє ставлення до злості та агресії. Всі гніваються, зляться, дратуються, лютують. Це нормально, звичайні почуття, які важливо прийняти, визнати можливість їх існування.

3. Зробіть ці емоції легальними, дозволеними: «Так, Я маю право злитися, це дуже неприємна ситуація (або «розлютило мене»)!».

4. Надайте собі різні способи вираження своїх негативних емоцій прийнятним способом. Наприклад, можна використати подушку (покричати на неї, бити руками, ногами, зробити те, що відчуваєте); використати олівець і з усієї силою покреслити папір, альбом (якщо є бажання – навіть помалювати); рвати газети, журнали; виконати будь-які фізичні вправи тощо.

5. Використати холодну воду: опустити руки, прийняти душ, накласти холодний змочений рушник на ті зони, які за відчуттями та описом людей «палають».

Після того як напруга дещо спаде, настане ніби стан полегшення – проаналізуйте ситуацію! За умов, коли негативні емоції прийнято, легалізовано і відреаговано, настає час обговорити їх, обдумати свої наступні кроки.

Важливо дозволити собі, навіть під час війни, турбуватися про себе, свої почуття, здоров’я. Здорова особистість – запорука ефективної та швидкої відбудови нашої України. Бережіть та дбайте про себе!


Іконографіку можна переглянути за посиланням:https://drive.google.com/file/d/1usMNVh2X7T4FAWQH5pGBL8wsn-d3kFKW/view?usp=share_link