ПАНІЧНІ АТАКИ У ДІТЕЙ ТА ДОРОСЛИХ (ВОЄННИЙ ПЕРІОД)

ПАНІЧНІ АТАКИ У ДІТЕЙ ТА ДОРОСЛИХ  (ВОЄННИЙ ПЕРІОД)
21.02.2023
Початок війни викликав шок та стрес. Кожен з українців, особливо в перші місяці, проживав так звані «постійні хвилі настрою». У більшості вони проявляються у вигляді сліз, підвищеної тривожності, знервованості, але деякі українці зустрілися із таким явищем як ПАНІЧНІ АТАКИ.
Цей стан є закономірним для психіки за умов надзвичайних подій воєнних буднів. Ключова задача психіки в такі моменти – вберегти людину від надмірних емоцій.

Панічна атака — це раптовий приступ сильного страху, симптомами якого є підвищене серцебиття (тахікардія), відчуття задухи, брак повітря, пришвидшене дихання. Може з’являтися запаморочення, нудота, оніміння рук та ніг, тремор. Людину покриває піт і виникають думки, що вона втрачає контроль над собою, з’являється запаморочення із судомами, які відчуває виключно особа (стороннім їх не помітно), страх, який паралізує.

Панічні атаки досить короткотривалі, зазвичай 5 хвилин (у більш вразливих - до 30 хвилин). Вони також посилюються і тривають довше, коли дитина/дорослий фізично чи емоційно виснажені.
 
Під час панічної атаки необхідно:
− спробувати глибоко дихати, не менше 6 циклів вдих-видих (дуже повільних і в одному темпі);
− описувати те, що ви бачите або чуєте зараз, що відчуваєте на запах, доторкнутись до чогось і сфокусуватись на цих відчуттях (якщо нудить, відійти у приміщення, де менше людей, шуму, запахів);
− якщо є сили, можна спробувати згадати певну приказку, яку, наприклад, Вам завжди говорила мама чи повторити якийсь короткий римований вірш (для дитини), просто рахувати. Мета – задіяти мислення;
− якщо поруч є хтось із близьких, попросити про обійми (поглажування по плечах, долонях, спині) або просто про розмов;
− нагадуйте собі, що цей стан є неприємним, але він не несе загрози здоров’ю і минає досить швидко.

Важливо! Не слід бризкати на дитину/дорослого водою, не трусіть їх, не давайте ляпасів, не пропонуйте медикаментів і не плутайте з нападами епілепсії.

Панічна атака – це не проблема з розумовими здібностями особистості. Таке буває від надмірного емоційного навантаження та виснаження. А сон – превентивний метод номер один. Спробуйте організувати сон для дорослого/дитини, навіть якщо умови цьому зовсім не сприяють — у бомбосховищі також знайдеться тихий куточок, де можна попередити оточуючих людей про спокій для цієї особи.